Nacistická kulturní politika v Protektorátu : koncepce, praxe a reakce české strany / Volker Mohn ; přeložil Petr Dvořáček

By: Mohn, Volker, 1979- [Autor]Contributor(s): Dvořáček, Petr, 1949- [trl]Material type: TextTextLanguage: 00-čeština Original language: 03-němčina Series: Obzor (Prostor)Praha : Prostor, 2018Edition: V českém jazyce vydání prvníDescription: 519 stran, 24 nečíslovaných stran obrazových příloh : ilustrace, portréty ; 24 cmContent type: text Media type: bez média Carrier type: svazekISBN: 978-80-7260-372-5Uniform titles: NS-Kulturpolitik im Protektorat Böhmen und Mähren. Česky Subject(s): Kožík, František, 1909-1997 | Talich, Václav, 1883-1961 | Burian, Vlasta, 1891-1962 | 1939-1945 | okupační politika | kulturní politika | umělci | Německo | Protektorát Čechy a Morava (1939-1945) | pojednání Německo Protektorát Čechy a Morava (1939-1945) okupační politika kulturní politikaGenre/Form: pojednání Scope and content: Podle nacistické propagandy prožívali Češi za Protektorátu "dobu kulturního rozkvětu". Takové tvrzení je samozřejmě třeba odkázat do říše legend. Přesto však právě v kulturní oblasti zbýval českému obyvatelstvu poměrně nemalý prostor pro realizaci, nenutili mu jen propagandu a nepředkládali jen lehkou zábavu. Lidé měli i nadále přístup k národním klasikům, v Národním divadle se hrála Prodaná nevěsta a z literárních děl 19. století se stávaly bestsellery. Rovněž většina umělců mohla zpočátku dál pracovat, pokud své působení přizpůsobili postulátům německých úřadů. Okupační režim se pro takovou formu kulturní politiky rozhodl především z toho důvodu, že mu šlo o zachování klidu v Protektorátu a nerušené fungování zbrojní výroby. Autor podrobně a plasticky líčí, jak v jednotlivých oblastech - literatuře, hudbě, divadlu a filmu - reagovaly na německé zákroky české úřady, instituce a v neposlední řadě umělci. Ukazuje, jak je obtížné přiřazovat jejich chování ke zdánlivě jednoznačným kategoriím jako "odpor a odboj" nebo "kolaborace". Rozporuplnost a nejednoznačnost situace českých umělců i obtíže při hodnocení jejich postojů za Protektorátu pak vykresluje na konkrétních příbězích umělců - spisovatele Františka Kožíka, dirigenta Václava Talicha a populárního krále komiků Vlasty Buriana.
Tags from this library: No tags from this library for this title.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Regionální fond Nový Jičín Regionální fond Nový Jičín Dospělí
Naučná pro dospělé RF 329 (Browse shelf(Opens below)) Vráceno nadřízené knihovně 320200851367

Přeloženo z němčiny

Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstříky

Podle nacistické propagandy prožívali Češi za Protektorátu "dobu kulturního rozkvětu". Takové tvrzení je samozřejmě třeba odkázat do říše legend. Přesto však právě v kulturní oblasti zbýval českému obyvatelstvu poměrně nemalý prostor pro realizaci, nenutili mu jen propagandu a nepředkládali jen lehkou zábavu. Lidé měli i nadále přístup k národním klasikům, v Národním divadle se hrála Prodaná nevěsta a z literárních děl 19. století se stávaly bestsellery. Rovněž většina umělců mohla zpočátku dál pracovat, pokud své působení přizpůsobili postulátům německých úřadů. Okupační režim se pro takovou formu kulturní politiky rozhodl především z toho důvodu, že mu šlo o zachování klidu v Protektorátu a nerušené fungování zbrojní výroby. Autor podrobně a plasticky líčí, jak v jednotlivých oblastech - literatuře, hudbě, divadlu a filmu - reagovaly na německé zákroky české úřady, instituce a v neposlední řadě umělci. Ukazuje, jak je obtížné přiřazovat jejich chování ke zdánlivě jednoznačným kategoriím jako "odpor a odboj" nebo "kolaborace". Rozporuplnost a nejednoznačnost situace českých umělců i obtíže při hodnocení jejich postojů za Protektorátu pak vykresluje na konkrétních příbězích umělců - spisovatele Františka Kožíka, dirigenta Václava Talicha a populárního krále komiků Vlasty Buriana.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha