Marná práce : román / Karel Haloun

By: Haloun, Karel, 1951- [Autor]Material type: TextTextLanguage: 00-čeština Publisher: Praha : Brkola, s.r.o., 2017Edition: Vydání prvníDescription: 173 stran ; 21 cmContent type: text Media type: bez média Carrier type: svazekISBN: 978-80-88151-05-0 ;Genre/Form: české romány | Czech fictionSummary: Prozaický debut výtvarníka a rockera: nenápadný půvab přátelství "třídních nepřátel"; setkání režimu nepohodlného městského intelektuála s "komunistou starého ražení" ze tří zcela odlišných pohledů.Summary: V druhé půli padesátých let se na černé listině osob nepřátelských státu ocitl i Vojtěch Černý, asistent na filosofické fakultě. Z toho důvodu byl přeřazen na práci vrtaře na odloučeném pracovišti kdesi v lesích, kde se mu šéfem, spolupracovníkem i spolubydlícím v maringotce stal starý komunista František Fleissig. V tomto víceméně vyhnanství vkládá Vojtěch veškeré své intelektuální soustředění a spojení s domovem do dopisů Olze, své mladé ženě. Soustředí se v nich především na vylíčení svérázné osobnosti parťáka Františka, který by měl být jeho třídním nepřítelem - ale není. Během měsíců odloučení se však Vojtěchovo manželství začíná přes všechnu jeho snahu rozpadat, a on, díky Františkovi, tuší proč... Další rovina příběhu je vykreslena formou bizarních pracovních hlášení "řídícího orgánu" StB o schůzkách s "Informátorem spolupracovníkem", který je nasazen na Vojtěchovu ženu Olgu, třetí pohled pak zprostředkovává osmiletý Františkův vnuk, který svého dědečka vidí nadšenýma a čistýma očima. Trojjediné vyprávění příběh relativizuje, ale napomáhá i jeho srozumitelnosti a lidskosti, důležité je však i klima doby a potřeba sdělit, že navzdory všem "dobám" jsou na obou stranách barikád lidé obdivuhodní i odporní pohromadě.
Tags from this library: No tags from this library for this title.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Knihy Knihy Sklad B
beletrie
Beletrie pro dospělé Available 420950178493

700 výtisků

Prozaický debut výtvarníka a rockera: nenápadný půvab přátelství "třídních nepřátel"; setkání režimu nepohodlného městského intelektuála s "komunistou starého ražení" ze tří zcela odlišných pohledů.

V druhé půli padesátých let se na černé listině osob nepřátelských státu ocitl i Vojtěch Černý, asistent na filosofické fakultě. Z toho důvodu byl přeřazen na práci vrtaře na odloučeném pracovišti kdesi v lesích, kde se mu šéfem, spolupracovníkem i spolubydlícím v maringotce stal starý komunista František Fleissig. V tomto víceméně vyhnanství vkládá Vojtěch veškeré své intelektuální soustředění a spojení s domovem do dopisů Olze, své mladé ženě. Soustředí se v nich především na vylíčení svérázné osobnosti parťáka Františka, který by měl být jeho třídním nepřítelem - ale není. Během měsíců odloučení se však Vojtěchovo manželství začíná přes všechnu jeho snahu rozpadat, a on, díky Františkovi, tuší proč... Další rovina příběhu je vykreslena formou bizarních pracovních hlášení "řídícího orgánu" StB o schůzkách s "Informátorem spolupracovníkem", který je nasazen na Vojtěchovu ženu Olgu, třetí pohled pak zprostředkovává osmiletý Františkův vnuk, který svého dědečka vidí nadšenýma a čistýma očima. Trojjediné vyprávění příběh relativizuje, ale napomáhá i jeho srozumitelnosti a lidskosti, důležité je však i klima doby a potřeba sdělit, že navzdory všem "dobám" jsou na obou stranách barikád lidé obdivuhodní i odporní pohromadě.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha